EKOTURİZM ve
Sürdürülebilir Turizm Derneği

 
  Ana Sayfa
  Ekoturizm Nedir?
  Ekoturizm & Sürdürülebilir
  Turizm Derneği
  Projelerimiz
  Linkler
  English
 

Adres: Ebe Hanım Sok.
No: 8 Bodrum Kat
Gümüşsuyu 34437
İstanbul

Tel:   
0212 249 48 17 /19
Faks:
0212 292 08 78

info@ekoturizmdernegi.org
 

 

Derneğe Üyelik 

Derneğe
üyelik

   
 

Derneğe
bağış

   
   
     
      Doğaya, çevreye ve yerel kültürlere karşı "sorumlu" seyahat etmenin prensiplerini ortaya koyan derneğimiz, gezerken, gezegenimize ve buradaki yaşamın bozulmadan sürdürülmesine karşı sorumluluklarımızı bize hatırlatıyor...
 

Ekoturizm nedir?
Ekoturizm, oldukça yeni bir kavram. İlk kez 1992 Rio Çevre Zirvesi'nde sürdürülebilir bir dünya ve çevre için kriterler ortaya konmuştu. Bu kriterler, turizme de uyarlanarak, çevreye zarar vermeden, ondan yararlanma yöntemlerinin geliştirilmesi ve tüm yerli halkların kültürlerini yoketmeden, onların turizm faaliyetlerinden yararlanmalarının sağlanması şeklinde özetlenmişti.
Günümüze kadar geçen süreç içinde, giderek "ekoturizm" kavramı ve tanımı benimsendi ve 2002 yılının Mayıs ayında, Kanada'nın Quebec kentinde, 133 ülkeden gelen 1100 delegenin katılımıyla yapılan "Dünya Ekoturizm Zirvesi"nde, tüm ülkelerin benimsediği ortak bir tanım saptandı. Buna göre ekoturizm, "yeryüzünün doğal kaynaklarının sürdürülebilirliğini güvence altına alan, bunun yanısıra yerel halkların ekonomik kalkınmasına destek olurken, sosyal ve kültürel bütünlüklerini koruyup gözeten bir yaklaşım ya da tavır" olarak benimsendi.
Bu kavramı benimseyen ülkelerin, doğal sonuç olarak benimsemeleri gereken prensipler ve uygulayacakları yöntemler ise şöyledir:
Ekoturizm politikaları geliştirmek ve planlama yapmak
Ekoturizm için kurallar geliştirmek
Ekoturizm alanında ürün geliştirmek, pazarlama ve tanıtım yapmak
Ekoturizmin getiri ve götürülerini ( maddi ve manevi ) izleyip saptamak

 

  Devamı için tıklayınız...  
Ana sayfa Ekoturizm nedir? Projelerimiz Linkler

Tüm hakları Ekoturizm Derneğine aittir. Kopyalanamaz. 2007
Hazırlayan: Gururajans